Jo, lidský mozek je vskutku záhadný oříšek! Dosud se vědcům podařilo ho prozkoumat jen z pouhých deseti procent. Všichni se ale shodnou na tom, že má nezměrné kapacity. K tomu, abychom je dokázali maximálně využít, je taky důležité vědět, jak do mozku efektivně dostávat nové informace, jak je třídit a pracovat s nimi. Tady najdeš pár tipů, které oceníš nejenom při školních písemkách a testech, ale i v dalších situacích v životě.
Jak se učit
Nejdřív si vytvoř vhodné prostředí. Zařiď, aby tě při učení nic ani nikdo nerušil – vyrob si například ceduli na dveře s nápisem „PROSÍM KLID, UČÍM SE. DĚKUJI“, Zapal si svíčku, a pokud nemáš ráda úplné ticho, zapni si hudbu – ideálně instrumentální (tj. kde se nezpívá). Než otevřeš učebnici, několikrát se zhluboka nadechni a vydechni, abys zklidnila rozlítané myšlenky a mohla se na učení lépe soustředit.
Zjisti, jak funguje tvoje paměť. Nové informace totiž mozek vstřebává různými způsoby a na každého funguje trochu něco jiného. Mezi hlavní „kanály“, jak si věci zapamatovat, patří zrak, sluch a pohyb: To znamená, že kromě čtení a psaní ti může pomoct číst si učivo nahlas, pustit si audioknihu nebo nahlas vyslovovat klíčové pojmy. Můžeš si zkusit třeba broukat slovíčka jako písničku nebo složit básničku. Anebo se u učení procházet či dokonce tančit. Prostě zkus různé techniky a pozoruj, která na tebe funguje nejlíp.
Dále se můžeš nové věci učit buď mechanicky – to znamená, že si látku snažíš prostě jen uložit do paměti podobně jako data na počítači (sem patří například „drilování“ slovíček, odříkávání textu slovo od slova, zapamatování si historických dat a podobně) – nebo logicky: nové věci se budeš učit na základě souvislostí. Ten druhý způsob sice vyžaduje mnohem větší úsilí, ale plodí sladší ovoce: věci si budeš pamatovat mnohem déle a budeš jim rozumět.
Triky, které fungují
Myšlenkové mapy
Učivo si rozkresli na papír do bublin, které pospojuješ podle toho, jak spolu souvisejí. Neboj se použít různé barvy a ztvárnit různé motivy vtipnými obrázky.
Kartičky
Skvěle poslouží při učení slovíček, matematických vzorečků, historických dat a podobně: nenaučí tě souvislostem, ale pomůžou ti procvičit si věci, které je potřeba umět nazpaměť.
Vizualizace (= představování)
Při učení si rovnou představ, jak věci ve skutečnosti vypadají: Učíte se zrovna o asijských státech? Mrkni se obrázky jejich hlavních měst, venkova a přírody nebo na nějaký zajímavý dokument. Všechno, co se o těch státech následně naučíš, si v mysli spojuj s těmi obrázky.
Nech to odležet
S učením na důležitý test bys měla začít dřív než večer předem, a to zejména pokud se učíš mechanicky (tj. učíš se jen pojmy bez souvislostí): Přes noc se ti z hlavy nově nabité věci sice nevypaří, takže pro účely testu to třeba stačí, ale týden nato bys už zase nevěděla skoro nic (mechanické učení totiž slouží hlavně pro takzvanou krátkodobou paměť). Takže obzvlášť pokud se jedná o předměty, kde na sebe učivo přímo navazuje, je pro tebe výhodnější si ho „zapsat“ do dlouhodobé paměti, a k tomu je zapotřebí si ho buď několikrát zopakovat (například tři dny před testem a potom znovu večer před testem) nebo se učit v souvislostech (a to vyžaduje víc času).
Když jsi ve skluzu
Pokud jsou už rady ohledně včasných příprav passé, protože test tě čeká už zítra ráno a ještě ses na to nepodívala, drž se aspoň následujícího:
- Nauč se aspoň něco: umět něco je lepší než nic. Hlavně klid, ve stresu by ti žádné vědomosti nelezly do hlavy. Vytvoř si tedy příjemnou atmosféru a aspoň si důkladně pročti učebnici.
- Pokud ti ještě zbývá čas, zkus si napsat test nanečisto: po přečtení učebnice si vezmi kus papíru a sama si zadej otázky, které tě na základě přečtených kapitol napadnou. Pak si na ně odpověz.
- Před spaním si řekni, že to dobře dopadne. A dostatečně se vyspi! S čerstvou a odpočatou hlavou můžeš v testu vykouzlit divy.
Hlavně při učení nepropadej vzteku, že se musíš učit něco, co ti podle tebe k ničemu nebude. Zaprvé nikdy nevíš, co se ti kdy bude hodit. A zadruhé člověk občas musí dělat věci, které ho nebaví. I nepříjemné úkoly však pro nás mohou být přínosné, protože posilují naše odhodlání, vůli, cílevědomost, pokoru a vytrvalost. A všechny tyhle ctnosti ti můžou velmi pomoct v tom, abys byla v životě úspěšná.
Tak hodně zdaru v příštím testu! Určitě ho zvládneš ;-)
Tenhle článek vychází z kapitoly Motivace a tipy k učení v knize Teena aneb Skutečný průvodce pro holky.