Názorům druhých lidí se nikdo nevyhne. Drtivá většina lidí má totiž potřebu věci a lidi kolem sebe neustále hodnotit, srovnávat a dávat jim různé nálepky: krásná, ošklivá, nejlepší, nestojí za nic; chytrá, hloupá, štíhlá, tlustá...
Přestože srovnávání ničemu vlastně neprospívá (možná s výjimkou sportu a dalších disciplín, kde srovnávání může pomoct podat lepší výkon), v naší společnosti už to tak zkrátka chodí. Než si hledět svého, radši si nejdřív vezmu na paškál všechny kolem.
Jak se tedy ke srovnávání postavit?
Zaprvé je důležité si uvědomit, že každý jsme jedinečný, a to jak vzhledem, tak v tom, co kdo umí. Proto se ty sama snaž mít tenhle fakt na paměti a nepřemýšlet nad tím, jestli jsi lepší ty, nebo někdo jiný.
Zadruhé, pokud má někdo ve tvém okolí potřebu neustále tě hodnotit (třeba ségra, mamka, kamarádka, spolužačky...) a není ti to příjemné, zkus si s ní nebo s ním promluvit. Sama pro sebe si řekni, že nejspíš není spokojený sám se sebou, když pořád "okouní" po okolí a nálepkuje, a odpusť mu to. To, že takovéhle chování a řeči druhého často zraňují, si ten, kdo se ho dopouští, většinou neuvědomuje (proto pokud je to jen trochu možné, seber kuráž a dotyčnému o svých pocitech řekni).
Zatřetí, uvědom si, že to, co o tobě někdo jiný říká, není objektivní pravda, ale pouze jeho názor. Tohle uvědomění tě zpřítomní a předejde tomu, aby ti tělo zaplavily emoce jako tsunami.
Začtvrté, pokud ti někdo dává zraňující nálepky týkající se něčeho, s čím ty sama nejsi spokojená, popřemýšlej, co bys mohla udělat, abys to změnila a měla ze sebe lepší pocit. Například jestli tě trápí nějaké to kilčo navíc, slib si, že budeš pravidelně chodit na procházky, pít hodně vody nebo si po obědě místo sušenky dáš pomeranč. Vymysli řešení, které tě bude bavit a těšit a pomáhat ti cítit se líp.
Zapáté, sepiš si svoje přednosti, talenty, dovednosti a dobré vlastnosti. Na seznam si připiš všechno pozitivní, co někdo o tobě kdy řekl, přestože ti to třeba přišlo úplně obyčejné a nezajímavé. Na seznamu může být cokoliv od pihy na tváři, dlouhých štíhlých prstů, dobrého módního vkusu, hudebního sluchu, citu pro barvy, až po schopnost někoho rozesmát, talent na matiku, pečení, organizovanost nebo trpělivost. Seznam si průběžně doplňuj a pravidelně se do něj dívej.
Zašesté, uč se nové věci! Pusť se třeba do studia nového jazyka, do šití, pomaluj si tričko... Nové dovednosti ti budou dělat radost a taky zvyšovat sebevědomí.
Zasedmé, pokud máš i ty sama sklon druhé neustále hodnotit, odnauč se to. Nauč se dívat na lidi nekriticky - místo toho si všímej jejich kladných stránek a inspiruj se! Uvidíš, že s tímhle přístupem ti bude na světě mnohem veseleji.
Každý jsme jedinečný. Foto: Freepik