Správný plán a motivace jsou tajemstvím úspěchu. Jenže umět si udělat dobrý plán není jen tak, a motivace taky nepřichází vždycky sama od sebe – zvlášť pokud se jedná o něco, pro co tak úplně vášní nehoříš, jako je třeba škola. Jestli patříš mezi ty, kdo mívají občas problém „vyhecovat se“ během karantény k učení a efektivně si rozplánovat den, tenhle článek je přesně pro tebe.
Síla prostředí
Když chce člověk něčeho dosáhnout, je vždycky zapotřebí si rozplánovat, jak dojít k cíli. Za normálních podmínek, kdy každý den chodíš do školy, rozvrh hlavní části dne řešit nemusíš, protože ten ti jasně určuje škola: v 8 ráno zasedneš do lavice a do odpoledne máš jasno v tom, co tě každou hodinu čeká. Stejné to má i spousta dospělých, kteří docházejí do práce: Šéf jim rozdá úkoly, absolvují různé schůzky a porady a mají vcelku jasné úkoly, které musejí v práci plnit. V kanceláři – stejně jako ve škole – se nediskutuje o tom, že by se něco neudělalo, protože se někomu nechce. Prostředí a „bič“ v podobě šéfa (nebo učitelky) člověka prostě nutí dělat, co se od něj očekává. Jenže v domácím prostředí, ať už se jedná o domácí výuku nebo práci z domova, je situace poněkud jiná: Tam tenhle „bič“ poněkud ztrácí svou moc, a tak je potřeba najít si nějaký vlastní prostředek, který tě přiměje splnit si své povinnosti.
Klíčové slovo PLÁN
Umět udělat si dobrý plán chce cvik. Ale čím dřív si ho osvojíš a uvědomíš si jeho význam, tím dřív uvidíš výsledky.
Zaprvé, nauč se efektivně využívat času, který ušetříš tím, že nemusíš nikam dojíždět. Dostatečně se vyspi, ale nevstávejte o moc později, než jsi zvyklá – zamysli se, jak můžeš své ráno strávit co nejpříjemněji a k čemu svůj čas navíc (což může být třeba i hodina) využít. Pusť si například svoji oblíbenou hudbu a zacvič si podle nějaké aplikace nebo videa na YouTube. Můžeš si taky zkusit zameditovat – tím se ti zlepší koncentrace a paměť v průběhu celého dne. Každé ráno si můžeš také zapsat do deníku svoje pocity, vypsat se z toho, co tě štve, a zároveň si připomenout, na co daný den nebo v dohledné době těšíš. Anebo – zvlášť pokud se v tomto směru obvykle spíš odbýváš – připrav si každé ráno chutnou snídani plnou živin a vitamínů. Nakrájej si třeba ovoce nebo zeleninu, udělej si míchaná vajíčka… (A co takhle snídaní překvapit i rodiče nebo sourozence, kteří zůstávají doma s tebou? Tím, že druhému uděláš radost, zároveň nabiješ příjemným pocitem i sama sebe a budeš mít pak i do učení větší chuť.
Zadruhé, každé ráno se hezky obleč a uprav. Pokud jsi celý den doma, pohodlí je na místě, ale i to by mělo mít své hranice: Učeš se a oblékni tak, aby ses cítila dobře a sebevědomě a kdybys měla jít například otevřít pošťákovi nebo doběhnout do večerky pro mléko, nemusela by ses stydět. Navíc pokud máte výuku formou videohovorů, je to v podstatě, jako bys byla ve škole.
Zatřetí, celý svůj den si v mysli přehraj a rozplánuj nejpozději večer předem, abys už ráno vstávala s jasnou představou o tom, jak tvůj den bude vypadat. Zamysli se, jaké musíš udělat domácí úkoly, nebo z čeho vás budou brzy čekat testy, a vyčleň si na ně dostatek času.
Motivace = vědět, proč to dělám
Abys měla vůli se k něčemu dokopat, je potřeba mít jasno v tom, proč je potřeba vynaložit energii. Čím menší chuť do něčeho máš, tím spíš ti může motivace scházet – a o to víc je potřeba si uvědomit, nebo dokonce vytvořit, smysl:
- U předmětů, které tě přirozeně baví, bude nejspíš stačit jen vyčlenit si dostatek času na přípravu nebo úkoly. Tohle nezanedbávej! A teď, když máš trochu víc času než obvykle, se můžeš do svých oblíbených předmětů zakousnout trochu hlouběji třeba tím, že se podíváš na zajímavé video, dokument nebo si přečteš článek k tématu, které zrovna probíráte.
- U předmětů, které tě nebaví, bude prostě potřeba se trochu hecnout. Stejně jako u oblíbených předmětů jim vyčleň dostatek času ve svém časovém plánu. Zkus odhadnout, kolik času ti učení nebo příprava zabere, a k tomu si dej ještě aspoň 15 minut rezervu, abys nebyla ve stresu. A pak zkus ještě následující:
- Vytyč si jasný CÍL a motivuj se odměnou! Přesně si formuluj, čeho chceš dneska dosáhnout: Dokončit celý projekt? Udělat si tematickou osnovu a shromáždit zdroje, ze kterých budeš čerpat? Naučit se kapitoly 2-4? Naprosto konkrétně si urči, co je potřeba udělat a co ti má na konci přinést dobrý pocit. No a pak se za to ODMĚŇ. Třeba tím, že se podíváš na díl svého oblíbeného seriálu, nebo něčím dobrým na zub, co na tebe čeká ve spíži. Ale žádné podvádění! S odměnou počkej, až budeš mít opravdu hotovo.
Tip: Sbírání bodů
Pokud tě nenapadá dostatek drobných odměn, které by sis mohla dát pokaždé, když se ti podaří splnit nějaký cíl (například když nechceš pětkrát za den mlsat čokoládu), zkus tuhle strategii: Zapřemýšlej nad nějakou větší odměnou, kterou si například nemůžeš sama dopřát, a stanov si její hodnotu třeba na 20 bodů. Pak si promluv s rodiči: Vysvětli jim, že je pro tebe někdy těžké se „dokopat“ k učení, a tak sis na sebe vymyslela „bič“, který spočívá v tom, že za každý splněný úkol si udělíš 1 bod (za náročnější projekt si případně můžeš napočítat bodů víc). A až budeš mít bodů 20, přála by sis… (sem doplň odměnu, kterou sis na začátku vymyslela). Rodičům přitom představ celý svůj plán včetně bodového systému, ať ty i oni znají přesná pravidla hry.
Víc hlav víc ví
I když se teď nevídáš se svými spolužáky naživo, můžeš například uspořádat videohovor, při kterém se budete učit společně. Může to probíhat například tak, že svým kamarádkám, kamarádům nebo vybraným spolužákům napíšeš zprávu, která může znít například takhle: „Čau vespolek, zrovna koukám na ten úkol z fyziky, a trochu v tom tápu. Měli byste někdo čas mi s tím pomoct a vysvětlit mi to, třeba dneska odpoledne ve 4 přes Whatsapp? Přidat se může kdokoliv, kdo to zrovna taky řeší. Na oplátku nabízím pomoc s angličtinou nebo dějákem, kdybyste někdo potřeboval ;-).“
Pokud by se k pomoci neměl nikdo ze spolužáků, zapátrej v paměti, na koho jiného by ses mohla obrátit: staršího sourozence, souseda, anebo můžou třeba rozhodit sítě vaši mezi svými známými. Na věci, kterým nerozumíš, prostě nezůstávej sama. Při trošce snahy určitě ve svém okolí najdeš někoho, kdo ti bude umět pomoct.
Máš v rukávu ještě další triky, které ti při učení doma pomáhají? Poděl se s nimi s ostatními, buď formou komentářů v Teenovinách na Instagramu nebo na Facebooku, nebo je pošli na mail blog@teena.cz, a my je následně uveřejníme ;-).
Řadu dalších super tipů k učení najdeš v tištěné knize Teena aneb Skutečný průvodce pro holky, kterou pořídíš na stránkách Teena.cz!